skip to Main Content

Стрийнафтогаз заявляє про монопольний тиск на газовидобувний бізнес компанії

ТОВ «Стрийнафтогаз» заявляє про монопольний тиск на газовидобувний бізнес компанії, а саме про порушення НАК «Нафтогаз України» та АТ «Укртрансгаз» на ринку природного газу законодавства про захист економічної конкуренції.
З відповідною заявою ТОВ «Стрийнафтогаз» звернулось до Антимонопольного комітету України та порушуватиме на міжнародному рівні питання про погіршення інвестиційної привабливості газовидобувної галузі України через дискримінаційну позицію оператора газотранспортної системи.

«На наш погляд такі заангажовані дії протирічать публічним заявам Нафтогазу про енергетичну незалежність, адже приватним газовидобувним компаніям заважають працювати. Чим менше ми видобуваємо, тим більше доведеться Україні імпортувати газу з Європи за завищеними цінами», – заявив директор ТОВ «Стрийнафтогаз» Петро Гринів.
За словами Гриніва, ТОВ «Стрийнафтогаз» вимагає повної прозорості дій усіх учасників ринку, насамперед оператора газотранспортної системи.
Свою діяльність Товариство здійснює на основі Спеціального дозволу на користування надрами Добрівлянської площі №4748 від 12.04.2016 придбаного на аукціоні проведеного Службою геології та надр України, яка розташована в Стрийському районі Львівської області; мета користування надрами: геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислова розробка нафти, природного газу, конденсату, затвердження запасів ДКЗ України; обмеження щодо глибини використання (у разі потреби): на ділянці перетину із Угерським газосховищем – нижче 800 м., на ділянці перетину із Більче-Волицько-Угерським газосховищем – нижче 1100 м. Зазначимо, що АТ «Укртрансгаз» погодило даний перетин при винесенні на аукціон Службою геології та надр України спеціального дозволу на користування надрами Добрівлянської площі для продажу.
В 2019 році Товариство узгодило «Перелік заходів з контролю герметичності Більче-Волицько-Угерського та Угерського ПСГ на 2019 рік і запобіганню виникнення газогідродинамічного зв’язку між об’єктами ПЗГ та експлуатаційними об’єктами видобутку ТОВ «Стрийнафтогаз» із Філією «Оператор газосховищ України» АТ «Укртрансгаз» та розпочало їх реалізацію (далі по тексту – Перелік заходів). Даний перелік був підписаний в межах партнерських відносин не передбачений чинним законодавством України. Перелік заходів передбачав його реалізацію представниками ТОВ «Стрийнафтогаз» та представниками філії АТ «Укратрансгаз» «Оператор газосховищ України» зокрема Стрийського ВУПЗГ. В процесі реалізації Переліку заходів зауваження у сторін були відсутні
Згодом АТ «Укртрансгаз» на розпорядження НАК «Нафтогаз України» на підставі проведення внутрішнього аудиту НАК «Нафтогаз України» розпочинає надсилати необґрунтовані запити на ТОВ «Стрийнафтогаз» з вимогою надати конфіденційну інформацію щодо Добрівлянської площі та залучити представників НАК «Нафтогаз України» до виконання Переліку заходів, розпочинається тиск на Товариство (надходження запитів, виїзди представників НАК «Нафтогаз України» та АТ «Укртрансгаз» на крановий вузол, яким обмежується газопостачання, приєднаного промислового об’єкта ТОВ «Стрийнафтогаз» сім свердловин та установка підготовки газу «Добрівляни» до магістрального газопроводу Відповідача, повідомлення про позапланову перевірку вузла обліку газу ТОВ «Стрийнафтогаз», заміри тисків на свердловинах без відома працівників ТОВ «Стрийнафтогаз», листи з вимогою провести заходи нічим не передбаченні у строки визначенні НАК «Нафтогаз України» та інші несанкціоновані дії.
Враховуючи вплив НАК «Нафтогаз України» на ринку природного газу, а саме (100% засновником оператора газотранспортної системи АТ «Укртрансгаз» є НАК «Нафтогаз України». Згідно Статуту АТ «Укртрансгаз» створене внаслідок реорганізації Дочірньої компанії «Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України» шляхом перетворення в акціонерне товариство. АТ «Укртрансгаз» входить до групи підприємств, що контролюються НАК «Нафтогаз України» власності акцій оператора ринку природного газу АТ «Укратрансгаз») та те, що Товариство приєднане до газотранспортної системи АТ «Укртрансгаз» згідно Технічних умов та Технічної угоди на приєднання (тобто точка входу видобутого природного газу є магістральний газопровід АТ «Укртрансгаз») нами надаються усі матеріали, та повідомлено про готовність провести відповідні заходи з залученням представників НАК «Нафтогаз України» та АТ «Укртрангаз».
Проводяться ряд відповідних заходів, що вже проводились з представниками «Оператор газосховищ України» зокрема Стрийського ВУПЗ. Зауваження відсутні.
Такий комплекс дій призводить до порушення виробництва, збитків та погіршення стану газопостачання Львівського регіону
В процесі реалізації Переліку заходів Товариство розпочинає нести значні збитки та розпочинаються збої у режимах роботи свердловини та установки підготовки газу про, що нами повідомляється АТ «Укртрансгаз» та пропонується підписати новий Перелік заходів який враховував інтереси Товариства. Зазначаємо, що у Переліку заходів не передбачено за чиї кошти здійснюються такі заходи та, що відбувається у разі понесення збитків та/чи шкоди у процесі їх реалізації. Таким чином подальша реалізація Переліку ставить під загрозу не тільки економічне становище Товариства, а загалом його існування як видобувного підприємства на ринку природного газу. У відповідь на Товариство посилюється тиск та вимоги реалізувати Перелік заходів на умовах АТ «Укртрансгаз» та НАК «Нафтогаз України» та в терміни визначенні ними.
ТОВ «Стрийнафтогаз» звернулось до АТ «Укртрансгаз» в якому обґрунтувало усі майбутні ризики у разі остаточної реалізації Переліку заходів та зазначило, що підтримує подальшу співпрацю в рамках контролю герметичності Більче-Волицького та Угерського ПСГ і запобіганню виникнення газогідродинамічного зв’язку між об’єктами ПЗГ та експлуатаційними об’єктами видобутку ТОВ «Стрийнафтогаз», для цього нами направлено новий Перелік Заходів, який б враховував інтереси сторін і не завдавав б фінансових збитків ТОВ «Стрийнафтогаз». Однак АТ «Укртрансгаз» не вбачає жодних об’єктивних пропозицій щодо вирішення проблематики не зачіпаючи фінансових збитків та ризиків, а натомість знову ж таки має місце тиск та намір АТ «Укртрансгаз» своїми діями припинити діяльність Товариства
Після проведених усіх заходів фактично зрозуміло, що газогідродинамічний зв’язок між об’єктами ПЗГ АТ «Укртрансгаз» та експлуатаційним об’єктами ТОВ «Стрийнафтогаз» відсутній. Зрозуміло, що метою їхніх дій є завдання збитків та зупинки видобутку природного газу на Добрівлянські площі. ТОВ «Стрийнафтогаз» придбав на аукціоні спеціальний дозвіл на користування надрами Добрівлянської площі з погодженням АТ «Укртрансгаз» перетину Добрівлянської плоші вищевказаних газосховищ. Звертаємо увагу усі вищевказані дії АТ «Укртрансгаз» відбуваються за розпорядженням НАК «Нафтогаз України».
Даний Перелік заходів це партнерська угода, яка узгоджена ТОВ «Стрийнафтогаз» з Філією «Оператор газосховищ України» АТ «Укртрансгаз». НАК «Нафтогаз України» в тому числі використовує Перелік заходів як засіб тиску і впливу, щоб завдати збитки та усунути Товариство з ринку природного газу .
НАК «Нафтогаз України» є учасником ринку природного газу, здійснює видобуток природного газу на території України, частка якого на ринку природного газу реалізації товару перевищує 35%. НАК «Нафтогаз України» є стовідсотковим засновником АТ «Укртрансгаз» – оператора, який надає послуги транспортування природного газу газовидобувним підприємствам. Також товариство приєднане до газотранспортної системи АТ «Укртрансгаз» згідно Технічних умов та Технічної угоди на приєднання (тобто точка входу видобутого природного газу є магістральний газопровід АТ «Укртрансгаз»). Таким чином з огляду на статтю 12 Закону України «Про захист економічної конкуренції» можна зробити висновок про те, що НАК «Нафтогаз України» займає монопольне, домінуюче становище суб’єкта господарювання на ринку природного газу і ним користається.
Нагадаємо, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Стрийнафтогаз» топ-5 найбільших платників податків Львівщини до Державного бюджету України.За результатами фінансово-господарської діяльності у 2018 році до бюджетів усіх рівнів компанія сплатила 226 млн.грн, що у 4 рази більше за показники попереднього року.

Довідково
Товариство з обмеженою відповідальністю «Стрийнафтогаз» створено з метою збільшення видобутку нафти і газу в Карпатському нафтогазоносному регіоні України. На сьогоднішній день підприємство здійснює геологічне вивчення в тому числі дослідно промислову розробку Добрівлянської площі на основі спеціального дозволу на користування надрами № 4748 від 12.04.2016 року. Штатна кількість персоналу складає 31 професіонали, які експлуатують 6 свердловин середньодобовою продуктивністю 130 тис.куб.м. Функціонування ТОВ “Стрийнафтогаз” відбувається у тісній взаємодії з державними компаніями НАК «Нафтогаз України» та АТ «Укртрансгаз», які забезпечують зберігання, диспетчеризацію та транспортування природного газу.

This Post Has 0 Comments

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Авторизація
*
*
Реєстрація
*
*
*
*
Поставте позначку, якщо ви згодні надати сервісам особистого кабінету свої персональні дані.
Генерація паролю